רישיון

סוגי רשיונות לאופנועים

אז החלטתם שבא לכם לרכב על הכביש בלי פקקים, בלי בעיות חניה ובהרבה פחות זמן או בקיצור, בא לכם להוציא רישיון לאופנוע או רישיון לקטנוע? מעולה. אבל לפני שאתם נותנים גז, כדאי שתכירו את האפשרויות הקיימות:

בישראל, בדומה לחוק האירופאי ישנם כיום שלושה סוגי רישיון לאופנוע בעלי דרגות רישיון שונות -  רישיון לאופנוע מסוג A2, רישיון לאופנוע מסוג A1 ו רישיון לאופנוע מסוג A. לכל דרגת רשיון ישנם מאפיינים שונים המתייחסים בין היתר לגיל הרוכב ולכוח הסוס של הרכב. בנוסף ישנן גם הקלות מסוימות לבעלי רישיון נהיגה פרטי ולכן חשוב להבין במה מדובר לפני שקופצים למים.

כל מה שצריך לדעת על סוגי רישיון לאופנוע (דרגות רישיון) : 

 • A2 – רישיון קטנוע או אופנוע עד 125 סמ"ק או 14 כוח סוס. רוב בני הנוער שלא יכולים לחכות לטעום את הכביש הולכים על הבחירה הזו בגלל גיל ההתחלה המוקדם יחסית, את המבחן העיוני אפשר לעשות כבר בגיל 15.5 ואת המעשי מגיל 16 ומעלה. עד גיל 17 כל מי שרוצה להוציא רישיון לאופנוע או רישיון לקטנוע מסוג זה מחויב באישור אחד ההורים.
  בנוסף חשוב לדעת כי עד גיל 18 אסור למחזיקי דרגות רישיון אלה להרכיב נוסע נוסף אז אל תיבנו על טרמפים לחברים.
  גם לבעלי רישיון נהיגה פרטי מעל שלוש שנים בחירה זו יכולה להיות אידיאלית מכיוון ש רישיון לאופנוע או רישיון לקטנוע בדרגת רישוי זו פוטר אותם מהמבחן העיוני (תיאוריה) ומהמבחן המעשי (טסט) כל מה שצריך הוא מבחן שליטה במגרש, מבחן שההכנה שלו פשוטה ובדרך כלל לא דורשת יותר מ-5 שיעורים.
  למי שיש רישיון פרטי מתחת לשלוש שנים עדיין פטור מהמבחן העיוני אבל חייב לגשת לטסט, גם כאן בדרך כלל לא מדובר ביותר משבוע של הכנה עד למבחן.
 • A1 – רישיון אופנוע עד 33 כוח סוס. מדובר בכלי רכב נמוכים ונוחים מאד לנהיגה, רק בני 18 ומעלה יכולים להגיש בקשה עבור רישיון אופנוע מסוג זה. מחזיקי רישיון A3 יכולים לרכב על כל קטנוע או אופנוע בעל מוט הילוכים אוטומטי או ידני כל עוד ההספק שלו אינו עולה על 33 כ"ס. 
 • A – רישיון לדו גלגלי ללא מגבלת נפח. זהו רישיון אופנוע מושלם למי שמחפש גישה למגוון אופנועים. מגיש הבקשה חייב להיות מעל גיל 21 ולהחזיק ברישיון מסוג A1 לפחות שנה קודם לכן.
  גם כאן ישנה הקלה מסוימת ובעלי רישיון לאופנוע עד 500 סמ"ק מלפני 2007  נחשבים פטורים מהמבחן העיוני ועד ה-10 במאי יכולים לגשת ישירות למבחן שליטה במגרש.

רישיון לאופנוע או רישיון לקטנוע הם פתרון מעולה לנהיגה קלה ומהירה, הלימודים לא ארוכים מידי או קשים מידי ומבטיחים לכם את החופש לרכב תוך ימים ספורים.
אילו מבחנים תצטרכו לעבור ע"מ להוציא רישיון לאופנוע?