רשיון נהיגה בינלאומי

רשיון נהיגה בינלאומי הינו פרי שיתוף פעולה בין מדינות אשר חתמו על מספר אמנות בינלאומיות שמטרתן להסדיר את התוקף החוקי של נהיגה מחוץ לגבולות המדינה שבה הונפק הרישיון. אף על פי שעברו בישראל כבר בשנת 2007 להנפקת רשיון נהיגה ממוחשב התואם לתקן האירופי, מדינות רבות עדיין לא מכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, ומי שטס לחו"ל ומעוניין לנהוג שם צריך להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי נפרד.

רשיון נהיגה בינלאומי מאפשר לנהוג מחוץ לגבולות ישראל בתנאי שמוצמד אליו רישיון נהיגה ישראלי בתוקף. הרישיון הבינלאומי מותאם לדרגת רישיון הנהיגה הישראלי. כלומר, אם ברשותך רשיון נהיגה מסוג B, רישיון הנהיגה הבינלאומי יקנה לך את הזכות לנהוג בחוץ לארץ על רכב עד שלושה טון וחצי בלבד ולהסיע עד שמונה נוסעים.

רשיון נהיגה בינלאומי – היכן ניתן להוציא?

עד למאי 2011 היה ניתן להנפיק רשיון נהיגה בינלאומי בסניפי דואר ישראל, אך שירות זה הופסק ועתה מנפיקות אותו החברות טלדור ומ.מ.ס.י. כדי להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי יש צורך להגיע לאחת מתחנות החברות הנ"ל הפזורות ברחבי הארץ, מצויידים ברישון נהיגה ישראלי בר תוקף ובכסף לתשלום עבור השירות. את רשימת התחנות להנפקת רישיון בינלאומי ניתן למצוא באתר משרד התחבורה.

רשיון נהיגה – אילו מדינות מכירות ברישיון הישראלי

כאמור, בישראל מונפקים רשיונות נהיגה המותאמים לתקינה האירופית וחלק ממדינות העולם מכירות בו. במדינות הבאות אין צורך בהנפקת רישיון נהיגה בינלאומי נפרד: אוסטרליה, אירלנד, אל סלבדור, ארצות הברית, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, נורבגיה, סינגפור, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ’כיה, צרפת, קוסטה ריקה, קפריסין, שבדיה, שוויץ ותורכיה. אולם מומלץ לפני הנסיעה לכל אחת ממדינות אלו לבדוק היטב אם רשיון הנהיגה שבידכם אכן מתאים לתקן האירופי, וכן מהן ההגבלות על הנהיגה במדינה, שכן שבמדינות רבות ישנה הגבלת גיל לנהיגה כמו גם הגבלת התקופה שבה ניתן לנהוג עם הרישון הישראלי מיום הכניסה למדינה. שימו לב שכדי לנהוג עם רשיון הנהיגה הישראלי בארצות הברית חייבות להופיע על הרשיון המילים Driving Licence ולא Driving Permit.

למרות מספר המדינות הרב שמכיר ברשיון הנהיגה הישראלי, בכדי למנוע אי נעימויות במשך הטיול שלכם בחו"ל, מומלץ מאוד להקדיש את מעט הזמן והכסף הדרוש להנפקת רישיון נהיגה בינלאומי ולהצטייד באחד כזה לכל מקרה שלא יהיה.