רישיון

מבחני תיאוריה

כדי להוציא רשיון נהיגה בישראל חייבים לעבור מבחני תאוריה. מבחני תאוריה כוללים את הנושאים הבאים: חוקי תנועה, כללי בטיחות, תמרורים, מבנה הרכב והמנוע ותפעול הרכב. מבחני התאוריה נועדו על מנת לגרום לנבחן ללמוד ולהכיר היטב את הנעשה בכביש, על כל ההיבטים הכרוכים בכך. מבחני התאוריה בנויים כמבחנים רב-ברירתיים (אמריקאים) המורכבים מ- 30 שאלות עם ארבע תשובות אפשריות, שיש לענות עליהם תוך 30 דקות.

מבחני תאוריה נחלקים לכמה סוגים: תאוריה לרכב פרטי, תאוריה לרכב דו-גלגלי (אופנוע), תאוריה לרכב הובלה (משאית) הנחלקת לתאוריה לרכב משא קל ולרכב כבד, תאוריה לרכב ציבורי ותאוריה לטרקטור.

במבחני תאוריה כמעט ואסור לטעות, לכן כדי לעבור את מבחן התאוריה בהצלחה כדאי ללמוד ולשנן טוב טוב את כל הנושאים שבספר הלימוד. מומלץ לקרוא את הספר כמה פעמים ולפתור את כל המבחנים שבו. בנוסף, יש לא מעט אתרי אינטרנט המספקים שאלות ותשובות ומבחני תאוריה וירטואליים שיאפשרו לכם להתכונן ולהתאמן לקראת הבחינה. הכרת התמרורים ומשמעותם זה חלק חשוב מאוד במבחני התאוריה. בזמן הלימדה לתאוריה אתם צריכים כל הזמן לחשוב ולראות מול עינכם תמרורים: שימו לב לתמרורים כשאתם נוסעים בדרכים, רשמו לכם את המשמעות של כל אחד, אפילו מומלץ לתלות את לוח התמרורים בחדר מול המיטה. יכול להיות שתרגישו שאתם כבר לא יכולים לראות עוד תמרורים, אך ההכרות וההבנה של כולם הכרחית. שימו לב שלא מספיק ללמוד בעל-פה את פירוש הרמזורים, חשובה ביותר היא המשמעות של כל רמזור. מבחני התאוריה בוחנים את רמת ההבנה שלכם ואתם יכולים להיתקל בשאלות כגון מה יופיע לאחר תמרור מסויים, או מתי יוצב תמרור מסויים.

כדי ללמוד את המשמעות של כל תמרור חלקו את התמרורים לשלשה סוגים עיקריים: תמרורים עגולים המורים לנו מה חייבים לבצע ומה אסור לבצע. תמרורים משולשים המזהירים אותנו משינויים וסכנות צפויות בכביש ותמרורים מרובעים המספקים מידע על הדרך.

חשוב מאוד - כשאתם ניגשים למבחן התאוריה במשרד הרישוי אל תשכחו לקחת עמכם את תעודת הזהות, טופס האגרה וטופס ירוק. בנוסף קחו עמכם גם עט לכתיבה (מומלץ יותר מאחד). בלי כל אלו לא תוכלו לגשת לבחינה.

טיפים למבחני התאוריה – קראו כאן.

המאגר הרשמי של שאלות התאוריה שמפרסם משרד התחבורה.